Anlatımlı Patik Modelleri

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere bir patik nasıl örülür? bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Aşağıdan da örnek patik modellerini inceleyebilirsiniz.

Patikler soğuk kış günlerinde, buz gibi betonda gezen ayaklarımızın en büyük koruyucuları olmuşlardır. Büyük küçük bizlerin ayaklarında yer alan patikler rengarenk ve çeşit çeşit modelleriyle de aynı zamanda ayaklarımızı süslemektedirler. Hazır olarak alabileceğimiz gibi el emeği kendimize has modellerle patikler örebilir kendi tarzımızı da yansıtabiliriz. Örgü bir çok bayanın gözünü korkutsa da çok kolay örgü biçimeriyle tahmin edemeyeceğimiz kadar güzel patikler örebiliriz. Bu anlamda sizlere güzel bir örnek vererek örgü patiklerin nasıl yapıldığına bir göz atabiliriz. Malzeme olarak 2.5 numara şiş ve 50 gram istediğiniz renkte bir yün yeterli olacaktır. Patiğimizi örmeye birinci kısımından yani lastikten 16 tel olarak başlayacağız. Yaklaşık 5 sıra bir düz bir ters lastik yaptıktan sonra düz örmeye başlayacağız. Ancak düz örmede iki sırada bir tel arttıracağız her iki tarafdanda. Arttırmaları aynı sırada ve aynı yönde yapmaya özen göstermeliyiz.
5 sıra arttırmalı olarak ördükten sonra 22 sıra arttırmasız devam edeceğiz. 16 tel başladığımız örgü arttırmalarla beraber 26 tel olduktan sonra burun kısmına geçeceğiz. İlk 9 teli örüyoruz ve 10. teli bir sonrakiyle beraber öreceğiz. 4 tel daha ördükten sonra 5. teli kendinden sonrakiyle öreceğizve döneceğiz. İlk teli örmeden aldıktan sonra kesme yaptığımız tele kadar öreceğiz ve kestiğimiz telde yine kendinden bir sonrakiyle öreceğiz ve döneceğiz. Böylece arada 6 tel kalacak şekilde döne döne 1 tel 1 tel keserek kenarlarda kalan teller bitene kadar devam edeceğiz. Patiğimizin burun kısmını bitirdik. Şimdi kalan 6 telden ip yönünde yanlara tel takacağız her tele bir tel gelecek şekilde başa kadar gidince orda ipi kesip telleri diğer şişe geçireceğiz örmeden ve başta kalan 6 tele gelince ipi oraya bağlayıp diğer tarağın başına kadar yine tel takacağız.


Comments are closed.